Аргументи

Для тексту декларації ми обрали завдання, які малими зусиллями та ресурсами забезпечать поступове впровадження велосипедної культури та інфраструктури в українських містах.

 

1. Не менш як 5% від щорічного автодорожнього бюджету міста (фінансування доріг та парковок) спрямовувати на велосипедні ініціативи

Ми пропонуємо кожному місту визначити свою частку автодорожнього бюджету, який буде спрямовано на розвиток і популяризацію велосипедного транспорту, зокрема:

  • будівництво велодоріжок або велосмуг,
  • встановлення велостоянок,
  • проведення популяризаційних заходів серед велосипедистів, автомобілістів, школярів і т.п. щодо користі, зручності та безпеки повсякденних велосипедних поїздок містом,
  • проведення кампаній з безпеки руху тощо.

Ініціативи міста з розвитку велосипедного транспорту потребують фінансової підтримки. Порівняно з будь-якими іншими витратами на транспорт, ця сума є невисокою і посильною для бюджету будь-якого міста. Сума саме у 5% з'явилась з аналізу фінансування велоінфраструктури у Києві у 2015 році. Цього було майже достатньо для створення цілісного веломаршруту. Отже, щорічне мінімальне фінансування на велосипедні проекти має бути достатнім для завершеного хоча б одного велосипедного проекту. У відносних цифрах, це і буде складати не менше 5%. Звертаємо увагу, що не враховується бюджет на громадський транспорт, таким чином, відбувається переррозподіл коштів з фінансування автотранспорту, але пропозиція не впливає на обсяги фінансування громадського транспорту міста. 

Затвердивши норму мінімального фінансування велосипедних проектів у своєму місті, Ви, як депутат або міський голова, даєте чіткий сигнал своїм виборцям про роль велосипеда у транспортній системі міста. 

2. Розробити і затвердити міську цільову програму розвитку велотранспорту.

У випадку, якщо така програма існує, вона має бути профінансована і втілена у визначені в ній терміни та у повному обсязі. 

Існування та послідовне виконання такої програми на рівні міста підтверджує системність дій, які ґрунтуються на аналізі вулиць та доріг міста, руху транспорту, а також дозволяє мешканцям розуміти плани міста у сфері розвитку велосипедного транспорту. 

3. Ініціювати і реалізовувати створення і розвиток велопішохідних зон, 

зокрема, появу вулиць та площ, вільних від автомобільного руху, періодичне або постійне перекриття центру міста та зелених зон від руху автомобілів, створення рекреаційних велопішохідних доріжок та інші подібні заходи. 

Такі зони позитивно впливають на безпеку, бізнес та туризм.

Подібні вулиці суттєво підвищують безпеку пішоходів та велосипедистів, збільшують їхнє бажання проводити час у місті. Свобода різноманітних просторів від автомобілів: і центральних площ, і дворів - сприяє формуванню почуття транспортної безпеки. У таких місцях люди вже не думають, як не потрапити під колеса, поводяться спокійніше, а отже, можуть довше просто залишатися у цьому просторі.

Зниження екологічного навантаження, а це не лише вихлопні гази, але й шум, також додає таким місцям переваг. Наповнений людьми міський простір створює також почуття особистої безпеки.

Пішохідний трафік – чи не найцінніше для торговців у міському середовищі, і саме його генерують пішохідні вулиці та площі з дозволеним рухом велосипедистів.

У публічних просторах люди затримуються довше. Це стосується не лише місцевих жителів, а й туристів. Саме пішохідні вулиці є тим місцем, де найлегше зустріти туриста – це характерно і для українських міст.

На основі матеріалів статті "Публічні простори у містах"

4. Запровадити у складі виконавчої гілки влади посаду міського уповноваженого з велосипедного транспорту 

із належними повноваженнями та забезпечити відбір на цю посаду на конкурсних засадах особи, яка знається на темі велосипедного руху і буде дієвим координатором велосипедних проектів у міській владі та контактною особою для активістів й громадських організацій.  

Все просто: у місті є людина, яка знає про усі реконструкції вулиць, велосипедні ініціативи, проблеми та безпеку велосипедистів і має належні повноваження впливати на вирішення цих проблем. Очевидно, що ця людина також буде слідкувати за процесом втілення міської програми з розвитку велотранспорту, спілкуватися з велосипедистами і знаходити оптимальні рішення з огляду на потреби міста і можливості існуючого "велосипедного" бюджету.

5. Забезпечити встановлення зручних та безпечних стійок для зберігання (парковок) велосипедів біля міської ради, її управлінь, комунальних підприємств та інших муніципальних будівель.   

У випадках, коли такі стоянки вже існують, на прохання велосипедних активістів обіцяю організувати комісійне обстеження цих стоянок, опитування їхніх користувачів, та, у разі потреби, провести оновлення, переміщення та/або розширення цих стоянок.

Це буде Ваш очевидний і чіткий сигнал містянам про те, що Ви запрошуєте як мешканців, так і співробітників комунальних служб користуватись велосипедом у своїх повсякденних справах. Надійність, якість та естетичність велосипедних стійок справлять однозначне позитивне вражнення. Якщо ж Ви, як депутат або міський голова, періодично також користуватиметеся велосипедом, то Ви будете давати гарний особистий приклад, підтримуючи велотранспорт не лише у залі міської ради, а і на вулицях свого міста.